Nikâh işlemleri

Nikâh işlemleri

Her ne kadar evlilik hazırlıkları içerisinde önemli bir yere sahip olanlardan birisi gelinlikler olsa da, elbette ki, nikâh işlemleri de gerçekten önemli. Oldukça uzun süreçleri kapsayabilecek ve gerekli evrakların hazırlanması göz önüne getirilirse, kalabalık nüfusa sahip bir ilde kıyılacak nikâh, sıra alma konusunda sizlere sorunlar yaşatabilir. Bu sebepten dolayı, ilk olarak aylar önceden kafanızda bir tarih belirlemek daha önemlidir. Eğer ki bu işlemler, evraklar ve dikkat edilmesi gerekenlere yer vermek gerekirse bilgiler şöyledir.

Nikâh evrakları nelerdir?

Bahsedilen nikâh işlemlerinde kullanılacak evraklar şu şekildedir.

  • Hem erkek hem de bayanın nüfus cüzdanı resimli aslı ve fotokopisi
  • Nikâh kıydırmak istediğiniz yerleşim yerinde bulunan nüfus müdürlüğünden ikamet belgesi. Eğer ki farklı bir yerdeyseniz, evlendirme dairesinden izin alarak, bu konu hakkında bilgi edinebilirler.
  • Hem erkek hem bayan için 6 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus müdürlüğünden son bedeni halinizi belgeleyen bir kayıt örneği ve fotokopisi

Genel olarak nikâh işlemleri için belirtilen evraklar bunlardır. Elbette ki bulunduğunuz duruma göre, istenilen farklı evrak ve belgelerde olabilir. En doğru ve detaylı bilgi, iliniz ya da ilçeniz belediyesinin evlendirme dairesinden alınabilir.

Evlendirme dairesine, gerekli evraklar ile birlikte, çift halinde gelmeniz ve mesai saatleri içerisinde başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Bu süreçler tamamlandıktan sonra, sizlere bir gün verilerek, o tarihte nikâh işlemlerini, nikâh şahitleri ve nikâh memuru eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler: nüfuz cüzdan aslı, fotokopisi, ikamet belgesi, yerleşim belgesi, fotoğraf, medeni hal belgesi

Bir önceki yazımız olan Nişan şekeri başlıklı makalemizde 2016 Nişan şekeri, en güzel Nişan şekeri ve en iyi Nişan şekeri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git