Nişan şekeri

Nişan şekeri

Nişanlarda çiftler bu mutlu günlerinde kendilerini yalnız bırakmadıkları için bir nevi teşekkür etmek adına misafirlerine şeker dağıtmaktadır. Eskiden beri yapılan bir şey olan nişan şekeri, bir nişanın olmazsa olmazları arasındadır. Şekerler, bir davetiye, nişan mekânı gibi özenle seçilmesi gereken bir şeydir.

Şeker sayısı

Nişanınıza gelebilecek tahmini misafir sayısını göz önünde bulundurarak nişan şekeri sayısını belirlemeniz gerekir. Ancak şöyle bir kaide vardır ki, bazı kişiler tek gelebileceği gibi, bazı kişiler de eşi ve çocukları ile gelecektir. Bunu da düşünerek bir sayı belirlemeniz gerekir. Peki, sipariş ne zaman verilmelidir? Bu sorunun cevabı değişken olmakla birlikte genellikle 3 veya 4 hafta arasında değişmektedir. Bu süre hazırlanacak şeker sayısına, şekerlerin kaplanırken zahmetli olup olmadığına ve kullanılacak şeker tipine göre değişiklik arz eder. Örneğin 100 tane şeker sipariş ettiniz diyelim. Bunun için 1 hafta yeterli olurken, siparişiniz 1000 şeker olursa 4 haftalık bir süre dahi yeterli olmayabilir.

Çeşit çeşit şeker

Nişanınızda misafirlerinize değişik şekerler ikram edebilirsiniz. Hepsi aynı şeker tipi olabileceği gibi, karışık veya belli şekerlerin birleşimi olabilir. Genelde en çok tercih edilen şeker tipi bademdir. Ancak bunun yanında kesme şeker olarak bilinen şeker tipi de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlardan ziyade çikolatalar da şekerlerin yerine kullanılabilen tatlı çeşitleridir. Ancak çikolataların çok iyi muhafaza edilmesi gerekir. Çünkü çikolatalar aşırı sıcak ortamda eriyip akabilmesi gibi bir sıkıntıyı da beraberinde getirir. Dolayısıyla kaplaması sıvıyı geçirmeyecek şekilde olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Nişan davetiyeleri başlıklı makalemizde 2016 Nişan davetiyeleri, değişik Nişan davetiyeleri ve komik Nişan davetiyeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git